Boys' Swimming & Diving
-
Earliest Day for First Practice: Nov. 28, 2022
Earliest Day for First Meet: Dec. 8, 2022
State Tournament: March 2-4, 2023
2020-21 Swim Results
-
March 20, 2021 | University of MN | State Tournament | Class A | FULL RESULTS
Breck/Blake 418.5, Alexandria 250, Sartell-St. Stephen 237, Hutchinson 136.5, Delano/Watertown-Mayer 119, Benilde-St. Margaret's 136.5, Rock Ridge, Virginia 108, Hibbing 103, Willmar 99, St. Thomas Academy 92, Monticello 83.5, Austin 81, Simley 78, St. Anthony Village 69, Mankato East 64, Chisago Lakes 53, Grand Rapids 40.5, Mankato West 35, Mesabi East 34, Princeton 18, International Falls 17, Bemidji 16, Orono 15, Winona 12, Fridley 12, Bloomington Kennedy 9, Litchfield/Dassel-Cokato 6, Como Park 5, Melrose/Sauk Centre 2, South St. Paul 1
St. Paul Schools State Qualifiers
100 Butterfly
(19th) Ethan Napierala, Como Park, 56.22
100 Breaststroke
(19th) Kai Sackreiter, Como Park, 1:04.97
500 Freestyle
(16th) Sig Isaacson, Como Park, 5:06.13
200 Freestyle Relay
(15th) Como Park (G. Napierala, E. Napierala, S. Sackreiter, K. Sackreiter), 1:33.91March 19, 2021 | University of MN | State Tournament | Class AA| FULL RESULTS
Edina 302, Chanhassen/Chaska 201, Eden Prairie 183, Minnetonka 168, Maple Grove 161, Stillwater 145, St. Cloud Tech 106, St. Michael-Albertville 98, Wayzata 95, Lakeville South 93, Coon Rapids 81, Hopkins 74, St. Louis Park 70, Lakeville North 70, Duluth 55, Rochester Century 45.5, Brainerd 37, East Ridge 30, Rosemount 29, Elk River 29, Andover 28, Rochester Mayo 26.5, Cretin-Derham 26, Prior Lake 26, Anoka 23, Eastview 19, Shakopee 15, Hastings 12, Centennial 12, Northfield 11, Central 10, Forest Lake 7, Waconia 7, North St. Paul 6, Spring Lake Park 6, Eagan 6, Apple Valley 5, Farmington 4, Mounds View 1, Woodbury 1, Moorhead 1
St. Paul Schools State Qualifiers
100 Butterfly
(23rd) Jonathan Cordano, Central, 51.57
200 Freestyle Relay
(12th) Central (Cordano, Ricker, Wencel, Ries), 1:28.97March 18, 2021 |Class AA State Tournament Diving
Class AA St. Paul School State Qualifier
Diving
Tanner Zeise, Highland Park/SPA, did not qualify for semifinalsMarch 13, 2021 | Section Meet
4AA| Stillwater 585, Mounds View 403, Roseville Area 228, Cretin-Derham 202, Central 198, North St. Paul 153, Tartan 152, White Bear Lake 134
Class AA St. Paul School State Qualifiers
100 Butterfly
Jonathan Cordano, Central, 51.01
200 Freestyle Relay
Central (Ries, Ricker, Wencel, Cordano), 1:30.874A | St. Thomas Academy 569, St. Anthony Village 394, Como Park 304, Fridley 301, South St. Paul 185, Columbia Heights 134, Johnson 80, Mpls. Roosevelt 17, Mpls. Edison 14, Humboldt/Washington 2
Class A St. Paul School State Qualifiers
100 Butterfly
Ethan Napierala, Como Park, 56.41
500 Freestyle
Sig Isaacson, Como Park, 5:07.49
200 Freestyle Relay
Como Park (G. Napierala, E. Napierala, S. Sackreiter, K. Sackreiter), 1:35.56
100 Breaststroke
Kai Sackreiter, Como Park, 1:04.016AA | Edina 619, Hopkins 430.5, St. Louis Park 367.5, Mpls. Washburn 212, Highland Park/SPA 140, Mpls. Southwest 123, Mpls. South 93
Class AA St. Paul School State Qualifier
Diving
Tanner Zeise, Highland Park/SPA, 336.25March 5, 2021 | Conference Meet | FULL RESULTS
Team Results
Central 523, Como Park 466, Highland Park/SPA 431, Johnson/Harding 166, Humboldt/Washington 58
Individual Medal Winners (top three)
200 Medley Relay
Como Park (Isaacson, K. Sackreiter, E. Napierala, Remuto), 1:51.33; Highland Park/SPA (Gifford, Bhargava, Kao, Hoang), 1:53.33; Central (Ricker, Oakes, Galle, Robertson), 1:56.39
200 Freestyle
Kai Sackreiter, Como Park, 1:53.91; Campbell Wencel, Central, 1:55.87; Connor Overgaard, Highland Park/SPA, 2:01.65
200 Individual Medley
Ethan Napierala, Como Park, 2:18.58; Gabe Napierala, Como Park, 2:19.88; Miles Kao, Highland Park/SPA, 2:22.44
50 Freestyle
Jonathan Cordano, Central, 22.53; Mark Remuto, Como Park, 25.22; Jacob Banas, Central, 25.28
Diving
Tanner Zeise, Highland Park/SPA, 399.30
100 Butterfly
Jonathan Cordano, Central, 54.06; Ethan Napierala, Como Park, 58.98; Owen Gifford, Highland Park/SPA, 1:02.04
100 Freestyle
Everett Ries, Central, 50.09; Joseph Ricker, Central, 52.72; Connor Overgaard, Highland Park/SPA, 53.23
500 Freestyle
Sig Isaacson, Como Park, 5:18.43; Thomas Minner, Highland Park/SPA, 5:45.39; David Cerkvenik, Central, 5:47.28
200 Freestyle Relay
Central (Ries, Banas, Oakes, Cerkvenik), 1:39.09; Como Park (Remuto, G. Napierala, Kosiak, S. Sackretter), 1:41.64; Highland Park/SPA (Overgaard, Stephenson, Abenth, Hoang), 1:44.55
100 Backstroke
Aidan Riehl, Central, 1:01.65; Kaeder Warnberg-Lemm, Como Park, 1:02.16; Sig Isaacson, Como Park, 1:02.63
100 Breaststroke
Kai Sackreiter, Como Park, 1:05.55; Campbell Wencel, Central, 1:05.72; Everett Ries, Central, 1:06.34
400 Freestyle Relay
Como Park (S. Sackreiter, E. Napierala, Isaacson, K. Sackreiter), 3:37.20; Central (Cordano, Ricker, Banas, Wencel), 3:38.19; Highland Park/SPA (Overgaard, Danielson, Kao, Bhargava), 3:49.72February 26, 2021
Johnson vs. Central | FULL RESULTS
Como vs. Humboldt/Washington/OWL | FULL RESULTSFebruary 23, 2021
Como vs. Central | FULL RESULTS
Highland/SPA vs. Humboldt/Washington/OWL | FULL RESULTSFebruary 19, 2021
Highland/SPA vs. Como | FULL RESULTS
Humboldt/Washington/Owl vs. Johnson | FULL RESULTSFebruary 16, 2021
Johnson vs. Como | FULL RESULTS
Highland/SPA vs. Central | FULL RESULTSFebruary 12, 2021
Johnson vs. Highland/SPA | FULL RESULTS
Central vs. Humboldt/Washington/OWL | FULL RESULTSFebruary 9, 2021
Como vs. Humboldt/Washington/OWL | FULL RESULTS
Johnson vs. Central | FULL RESULTSFebruary 5, 2021
Highland/SPA vs Como | FULL RESULTS
Humboldt/Washington/OWL vs. Johnson | FULL RESULTSFebruary 2, 2021
Johnson vs. Como | FULL RESULTS
Highland/SPA vs. Central | FULL RESULTSJanuary 29, 2021
Johnson vs. Highland/SPA | FULL RESULTS
Central vs. Humboldt/Washington/OWL | FULL RESULTSJanuary 26, 2021
Highland/SPA vs. Humboldt/Washington/OWL | FULL RESULTS
Como Park vs. Central | FULL RESULTS